aqua tv

ogólno dostępne
Medycyna przyszłości, czyli eliminacja antybiotyków

Dzięki wynalezieniu przez Alexandra Fleminga penicyliny, czyli pierwszego antybiotyku, życie człowieka się radykalnie zmieniło. Utrata odporności i kontakt z najróżniejszymi bakteriami, wpływał nierzadko na utratę zdrowia człowieka a nawet jego śmierć.

Antybiotyk wprowadzany do organizmu i skierowany do walki z chorobą skracał i ułatwiał jej zwalczanie. Wreszcie człowiek dostał „coś”, co pomagało i najczęściej zwyciężało, w tej nierównej, przed penicyliną, walce.

Nowe, nowoczesne antybiotyki posiadające bardzo szerokie spektrum działania zwalczające atakujące nas bakterie są dobrodziejstwem naszych czasów. Jednakże mają także zły wpływ gdyż powodują często uodparnianie się lub zmutowanie poszczególnych szczepów bakterii a co za tym idzie, po prostu przestają działać.

Nowoczesna medycyna, medycyna przyszłości to przede wszystkim pęd pomysłowości mający na celu wygranie walki z rozwojem i rozmnażaniem się chorobotwórczych ustrojów, które są odporne na działanie dotychczas stosowanych leków. Czy będzie to nowy antybiotyk, czy też może sposób na łatwiejsze uruchomienie mechanizmów obronnych własnego organizmu, tak naprawdę nie wiemy.

Możemy mieć jednak pewność, że rozwój i innowacje w tej kwestii będą naszym.

dobry proktolog poznań Dermatolog Aleksander Olsztyński