aqua tv

ogólno dostępne

Rozważając przejście na dietę wegetariańską, warto zapoznać się lepiej z tajnikami tego sposobu odżywania, który nie jest jedynie sposobem zaspokajania potrzeby głodu, ale również pewną filozofią, postawą życiową. Wegetarianizm, wywodzący się pierwotnie z Indii, większości z nas kojarzy się po prostu z zaprzestaniem jedzenia potraw mięsnych. Dużym błędem byłoby jednak zawężanie pojęcia wegetarianizmu tylko do tego stwierdzenia. Najpopularniejsze dania wegetariańskie, to faktycznie te, pozbawione pokarmów zawierających mięso zwierzęce. Mówimy wtedy o laktoowowegetariznizmie.

Istnieją jednak jeszcze inne odmiany diety wegetariańskiej. I tak na przykład, laktowegetarianie nie jadają dań zawierających jajka, za to dopuszczają nabiał, a więc mleko i jego wszelkie przetwory. Z kolei owowegetarianie postępują odwrotnie, czyli nie uznają żadnych żywnościowych produktów pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem jajek. To tylko niektóre odmiany diety wegetariańskiej. Łącznie jest ich około ośmiu.

Niewątpliwie, decyzja o aktywnym praktykowaniu jednej z nich wiąże się ze starannym procesem ustalania indywidulanej diety.